Netsia’nın Yeni Teknolojisi aracılığıyla Türk Telekom ve Juniper Networks Partner Oldu

17 Ocak 2021
Netsia’nın Yeni Teknolojisi aracılığıyla Türk Telekom ve Juniper Networks Partner Oldu

Juniper Networks ve Türk Telekom ortaklaşarak Arttırılmış Açık RAN Gelişimi ve Dağıtımı Yeniliğini başlattı.

Ekspertize ve 5G ve cloud-native-networke yapılacak olan gelişmiş yön değişimi ticari dağıtım taahhütünü kapsayan özel RAN Teknolojisi global lisans antlaşması

Güvenli, yapay zeka üstüne kurulu networklerin öncüsü olan SUNNYVALE, Calif ve ISTANBUL, Türkiye.–Juniper Networks, (NYSE: JNPR) ve Türkiye’nin ilk ve en büyük, dünya standartlarında olan birleşik telekom operatörü Türk Telekom Group (Türk Telekom) çığır açan yeni bir teknolojiyi ve ticari partnerliklerini duyurdu. Açık RAN (Açık Radio Access Network) 5G ekosistemine olan yenilik desteklerini arttıracaklarını açıkladılar.

Partnerlikleri şunlardan oluşmaktadır:

• Netsia ile yapılan özel global lisans antlaşması, Amerika’da Türk Telekom Group şirketine bağlı bir kuruluş olan Argela’nın öncü RIC teknolojisini ve bunun yanında RIC ile bütünleşen çözümlerini alakalı kaynak kodlarını ve patent içeren özel haklarını Juniper’e ürünleri geliştirmesi ve satış yapabilmesi için transfer edilecektir.

• Netsia’nın Teknik alanda uzman kişilerinin, RIC’nin Juniper ürün portfolyosuna bütünleştirilmesi, şirketin Açık RAN ve 5G ekspertizinin geliştirilmiş güçlendirilmesi için Juniper’in CTO takımına kalıcı olarak transfer edilcektir.

• Türk Telekom tarafından, yeni nesil Açık RAN ve 5G dağıtımını desteklemek için, Juniper ürünleri ve çözümlerinin taahhütlü satın alımı. Bu, RIC teknolojisini ve Juniper’in kapsamlı portfolyosunu kapsayacak olan, 2021 sonlarında baş kavram-kanıtı projesini içerecektir.

Uygulamalı bir araştırma kuruluşu ve Open RAN, 5G'de öncü olan Netsia, bugüne kadar teknolojisi için verilen 21 patent ile RIC ortamında yenilikçi bir endüstri lideri olarak kabul edilmektedir. Netsia’nın 4G ve 5G RIC teknolojisi, yaklaşık beş yıllık titiz araştırma ve geliştirme çalışmalarının ardından yüksek düzey bir geliştirme aşamasındadır ve dünya çapında büyük hizmet sağlayıcılarla halihazırda başarıyla tamamlanmış veya devam etmekte olan çok sayıda kavram kanıtlama denemesi bulunmaktadır.

RIC teknolojisi, erişim ve uç etki alanlarında ayrıştırılmış ve sanallaştırılmış radyo işlevlerinin akıllı, cloud tabanlı kontrolünü sağlayarak Açık RAN'ın işlevsel hale getirilmesini sağlar. Ayrıca, belirli kullanım durumları için ayrıntılı SLA'lara (Hizmet Düzeyi Anlaşmaları) karşı güvenilir bir şekilde teslim etmek için çeşitli radyo erişim kaynaklarının "ayarlanmasını" sağlayan, uçtan uca ağ bölümlemenin önemli bir bileşenidir.

Buna ek olarak, RIC, yenilikçi, yapay zeka güdümlü uygulamalar ve hizmetler oluşturmak ve dağıtmak için hem gerçek zamanlıya yakın hem de gerçek zamanlı olmayan kullanıcı ve ağ verilerinden yararlanarak radyo alanındaki yeniliklerin önünü açıyor. Toplu olarak, bu anlaşmadan kaynaklanan ürün ve çözümler, Türk Telekom ve diğer hizmet sağlayıcılarının açık, akıllı 5G radyo altyapısı kurmabilmesine olanak sağlayacak ve sonunda Açık RAN ​​ve 5G ekosistemini güçlendirecek. Juniper'in mevcut alan düzenleme portföyü (ulaşım alanında NorthStar ve veri merkezi alanında) Contrail) ile birleştiğinde, bu anlaşmadan kaynaklanan yenilikler, şirketin radyo, ulaşım ve telekom cloud alanlarındaki ağ bölümleme yeteneklerini daha da genişletecek. Nihayetinde, Juniper’in, yeni nesil erişim, IP aktarımı ve çekirdek ağlar arasında uçtan uca ağ bölümleme ve düzenleme ile gerçekten cloud’da yerel ve ölçeklenebilir bir platform sunmasının yolu açılmış oluyor. Bu, hizmet sağlayıcıların çoklu kiracı, çoklu cloud, çoklu alan ve herhangi bir erişimli altyapıya dayalı binlerce uygulama için güvenli, garantili hizmet deneyimi sunmasının temelini oluşturarak yeni para kazanma yolları ve yenilik fırsatları yaratacaktır. Juniper ve Türk Telekom, açık ve çevik mimarilerin, özellikle de Açık RAN ​​topluluğundaki vRAN mimarilerinin evriminin önemine eşit derecede kendilerini adamışlardır. Juniper ve Netsia, O-RAN Antlaşmasının aktif üyelerindendir. İki kuruluş arasındaki anlaşma, Açık RAN ​​felsefesi ruhuyla radyo erişimini demokratikleştirmeye yardımcı olacak açık, akıllı ve güvenli RAN çözümlerini piyasaya sunmak için tasarlandı. Hizmet sağlayıcılar ve işletmeler Cloud, 5G ve AI çağını kucakladıkça, bir tedarikçi ve bir müşteri arasındaki bu türünün tek örneği ortaklık aynı zamanda ekosistemi uygun maliyetli, açık ve türünün en iyisi altyapının yaygın bir şekilde konuşlandırılmasına doğru hızlandırmak için gerekli olan yeni işbirliği ve ortak inovasyon yollarının da bir kanıtıdır.

Supporting Quotes:

“Dünya çapında 5G standartlarını bilfiil belirleyecek olan en yeni RIC teknolojimizi geliştirmek için uzun süredir çalışıyoruz. Netsia tarafından programlanan yazılım, geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kaliteli, gelişmiş, esnek, kişisel ağ ve hizmet çözümleri sağlıyor.

We have achieved a strong synergy with the combination of Netsia’s know-how and productization capacity with Juniper’s customer network and geographic reach. Netsia’nın ustalığı ve ürün kapasitesi ile birlikte Juniper’in müşteri ağı ve uluslararası erişim alanı ile güzel bir enerji yakaladık. Türk Telekom Grup olarak, Türk tekniği ile elde ettiğimiz başarılarımızı sizlere sunmaktan çok büyük onur duyuyoruz.”
– Ümit Önal, Baş Yönetici, Türk Telekom

“Hizmet sağlayıcılar 5G çekim alanlarını genişlettikçe kârlarını optimize edebilecek yollar ararken, şebekelerini daha verimli şekilde esnetmeye çalışma yolları da aramaya devam edecekler. Open RAN'ı dağıtmak, geleneksel donanım kilitlenmesini ortadan kaldırarak ve satıcıdan bağımsız donanım ve yazılım tanımlı teknolojiye geçerek bir hizmet sağlayıcısının açık şebeke mimarisi yolculuğunun olmazsa olmaz bir parçasıdır. Juniper'ın Türk Telekom ile ortaklaşa Radyo Akıllı Kontrol Ünitesini devreye alması, Açık RAN ​​ekosistemini güçlendirmek ve hizmet sağlayıcılar için gelişmiş hizmet karlılığı ve deneyimi sağlamak için hayati önem taşıyor.”
– Ray Mota, İş Analisti, ACG Research

“Juniper, önümüzdeki on yıllık 5G uygulamalarından para kazanmak için kilit noktasının doğru hizmet deneyimi sağlamak olduğuna inanıyor. Birinci sınıf RIC teknolojisinin geliştirilmesi ve entegrasyonu, uçtan uca ağ bölümleme ve yapay zeka güdümlü hizmet deneyiminin gücünü bir araya getirerek bu vizyonu bir adım daha yaklaştırıyor. Türk Telekom ve Netsia ile olan dinamik işbirliğimiz, teknolojiyi geliştirmeye açık bir yaklaşım, ayrıştırma ve programlanabilirliğin temel önemine, telekomünikasyon bulutundan hizmet uçlarına ve radyo ağlarına doğru bulut tabanlı bir altyapıya geçişin ortak ilkelerine dayanmaktadır. Kısa kesmek gerekirse, organizasyonumuz şebeke cloud, cloud da şebeke demektir.”
– Rami Rahim, Baş Yönetici, Juniper Networks

Juniper Networks hakkında

Juniper Networks, çoklu cloud çağında ağ oluşturma ve güvenlikle birlikte doğal olarak oluşan karmaşıklığa meydan okuyor. Bunu da, insanların bağlantı kurma, çalışma ve yaşama şeklini değiştiren ürünler, çözümler ve hizmetler sunarak yapıyoruz. Dünya’nın bir ucunu öbür ucuna bağlayan güvenli, yapay zeka güdümlü ağları etkinleştirmek için güvenilir ve otomatikleştirilmiş bir çoklu cloud ortamına geçiş sürecini kolaylaştırıyoruz. Ek bilgiler Juniper Networks'te (www.juniper.net) bulunabilir veya Twitter, LinkedIn ve Facebook'tan Juniper ile bağlantı kurabilirsiniz.

Juniper Networks, Juniper Networks logosu, Juniper, Junos ve burada listelenen diğer ticari markalar, Juniper Networks, A.Ş.’nin ve/veya ABD ve diğer ülkelerdeki bağlı kuruluşlarının tescilli ticari markalarıdır. Diğer adlar, ilgili sahiplerin ticari markaları olabilir.

Argela hakkında

2004 yılında telekomünikasyon sektöründe bugünün ve yarının yüksek teknoloji ihtiyaçlarına çözüm üretmek amacıyla kurulan Argela, 2007 yılında Türk Telekom bünyesine katıldı. Argela, Netsia Silikon Vadisi şubesi ile birlikte yeni nesil telekomünikasyon teknolojileriyle ilgili Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri yürütüyor. Argela, Türkiye'deki savunma sanayi kuruluşları ile iş birliği içinde stratejik projeler geliştirmekte ve özellikle 5G teknolojileri konusunda ABD'de gerçekleştirdiği fikri mülkiyet ve patent başvurularıyla küresel ölçekte değer katmaktadır.

Netsia hakkında

2008 yılında Sunnyvale, ABD'de faaliyet gösteren Argela, Netsia'nın yüzde 100 iştiraki olarak kurulan, son teknoloji ağ çözümlerinde uzmanlaşmış bir Ar-Ge şirketidir. Yeni nesil ağlar için çözümler sunan öncü firmalardan biri olan Netsia, ekosistemde birçok büyük firma ile çalışarak pazarda önemli bir yer edinmiştir. Netsia, çoklu erişimli cloud çekirdek ağı ile sabit ve mobil sanal ağlar için tedarikçiden bağımsız çözümler sunar.

Diğer Haberler

Tüm Haberler