5G Etkinleştirme Teknolojileri

Progran

5G’nin Önündeki Engeller

Kablosuz internetteki bu şahane gelişim hiç yavaşlamayacak gibi gözüküyor. Talepte patlama yaşanmasının sebebi yalnızca bağlantı sayısının fazla olması değil, aynı zamanda da bu bağlantıların çoğunluğunu oluşturan multimedya açısından zengin uygulamalardır. Yakın zamanda çıkacak olan IoT ve M2M teknolojileri talepleri daha da çok arttıracaktır. Halihazırda bulunan hücresel ağlar sebatlı ve pahalı ekipmanlarından, karmaşık ve zor kontrol düzlemlerinden dolayı yetersiz kalacaktır. Bunlara ek olarak, MSP’ler geleneksel gelir akışlarının kayda-değer bir bölümünü gitgide daha üst düzey sağlayıcılara kaybedecektir.

Argela 5g

Argela’nın 5G Vizyonu

ARGELA, 5G'nin Yıkıcı Fiziksel Katman Teknolojileri, NFV ve SDN sütunları üzerine inşa edilmesi gerektiğini düşünüyor.

5g Pillars

5G Sütunları

Milimetre dalgası dahil olmak üzere yeni, daha yüksek frekanslı spektrum kullanımı, Massive MIMO ve optimize edilmiş modülasyon, kodlama ve yeni spektrumlar için kablosuz bağlantı ve ilişkili verilerdeki artan talebi karşılamak için çoklu erişim teknolojileri gibi Yıkıcı Fiziksel Katman Teknolojileri oranları;

Ağ İşlevi Sanallaştırması, tercihen açık kaynaklı yazılım kullanılarak, ağ içinde önceden dikey olarak entegre edilmiş, sebatlı ve ölçeklenemeyen ekipmanların tümü, cloud’daki kullanıma hazır sunucularda çalışan yazılımlarda gerçekleştirilir.

Yazılım Tanımlı Networking, MSP’lerin network’ün programlanabilir kontrol yoluyla hem Çekirdek hem de Radyo Erişimli Networklere yeni gelir kaynakları sağlar. Esasen, 5G sistemleri için temel ayrıştırıcısının, genel sistem (CN+RAN) kontrolünü tasarlayışımız ve düzenleyişimizle olacağına inanıyoruz. Çok sayıda spektruma ve geniş bir coğrafi alana dağıtılmış taşıma kapasitesinden tam olarak yararlanırken bulutlaştırmanın faydalarını gerçekleştirmek önemli bir fayda sağlar. 5G için tamamen ayrıştırılmış, bağımsız olarak ölçeklenebilen ve programlanabilen bir kullanıcı ve kontrol düzlemi öngörüyoruz.

5g Control Plane

5G Kontrol Düzlemi

5G için daha basit, programlanabilir bir network mimarisi gerektiğine inanıyoruz. Bu mimari, MME, S-GW, P-GW ve PCRF gibi özel ve dolayısıyla pahalı bileşenleri ve ayrıca bindirmeli yönlendirme için tünel protokollerini tamamen yok edecektir. Ayrıca, bu mimari, orkestrasyonlu ağ programlanabilirliğinde esnekliğe izin vermek ve ağ için RAN ve CN'nin kontrolünü birleştirecektir. Dahası, her hiyerarşi, coğrafyaya hizmet etmek için dağıtılmış ancak mantıksal olarak merkezileştirilmiş bir şekilde konuşlandırılabilir.

Tamamen SDN ağ mimarisini savunurken, ağın çeşitli kontrol işlevleriyle ilişkili gecikme kısıtlamalarını ele almak için tek bir merkezi kontrol etmek yerine birlikte çalışan bir hiyerarşik kontrolör kümesinin gerekli olduğunu da tespit ediyoruz. 5G kontrol düzlemi vizyonumuz hakkında daha fazla ayrıntı için lütfen IEEE Communications Magazine'in Kasım 2014 sayısında çıkan makalemizi okuyun (yayınlar ve teknik incelemeler sayfasında makalenin bağlantısını yayınlayacağız.)

5G Araştırmaları ve Yenilikleri

Argela, 5G'ye yönelik kablosuz iletişim ağlarında araştırma ve geliştirmelerin yanı sıra SDN ve NFV gibi 5G'yi etkinleştiren teknolojiler de geliştiriyor.

Challenges Towards 5g

Argela, Silikon Vadisi, ABD, İstanbul ve Ankara şubelerinde inovasyon odaklı olarak 5G'ye yönelik kablosuz iletişim ağlarında araştırma ve geliştirme yapıyor.

5G araştırmalarında temel hedeflerimiz patent portföyümüzü artırmak ve bu patentlerin ilgili uluslararası standartlarda ve konsorsiyumlarda kabul edilmesini aktif olarak devam ettirmektir. Ayrıca yeni pazar trendlerini yakalamak, karlı ortaklıklar kurmak, yeni vizyon ve pazar stratejileri geliştirmek ve bunları Türk Telekom grup şirketleriyle paylaşmak için yeni teknolojileri, trendleri ve start-up'ları dikkatlice takip ediyoruz.

Kablosuz çözümler için SDN, NFV ve ilgili açık kaynak çerçevelerinde uzmanlık geliştirmenin önemli olduğuna inanıyoruz ve bu uzmanlığı mevcut ve yeni Argela ürünlerinin değerini artırmak ve aynı zamanda kablosuz ağların her alanında yenilikçi çözümleri ile bilinen yüksek teknoloji şirketi Argela'nın iyi bir şirket olarak artan itibarına katkıda bulunmak için kullanıyoruz.