5G ve Sanal Problar

5G Radyo Erişim Ağı (AN) ve Yeni Radyo (NR) arayüzünün mevcut LTE ve EPC altyapısı Çekirdek Ağı (sırasıyla 4G Radyo ve 4G Çekirdek) ile birlikte kullanıldığı “Non-Stand Alone” (NSA) mimarisi, yani NR teknolojisinin ağ değişimi olmadan kullanılabilir hale getirilmesi, Argela NCA çözümü ile tam olarak desteklenmektedir.


5G İzleme ve Analitikler

Bir süredir operatörler, abonelerinin yüksek verim ve düşük gecikme beklentilerini daha düşük maliyetle karşılamanın yollarını aramaktadır. Ek olarak, ARPU'lar her yıl azalmakta, bu nedenle operatörler, mobil abonelerin aylık ödemelerine ek olarak yeni gelir akışlarına ihtiyaç duymaktadır.

Internet of Things (IoT) ve özel ağlar, operatörler için yeni gelir kaynaklarından bazılarıdır. Ancak mevcut 3G/4G teknolojileri ile operatörler bu hizmetleri beklenen seviyelerde ve maliyetlerde sağlayamamaktadır. Ayrıca, mevcut 3G/4G ağlarıyla IoT hizmetlerini, özel/kurumsal ağları ve kullanım senaryolarını etkinleştirmek mümkün değildir. 5G, daha yüksek çoklu-Gbps tepe veri hızları, ultra düşük gecikme, daha fazla güvenilirlik, büyük ağ kapasitesi, artırılmış kullanılabilirlik ve daha fazla kullanıcıya daha tek tip bir kullanıcı deneyimi sunmayı vaat ettiğinden, operatörler bu zorlukların üstesinden gelmek için radyo ve çekirdek ağlarını 5G teknolojilerine dönüştürmektedirler.

Ağ dilimleme, 5G ile sunulan en büyük gelişmelerden biridir. Ağ dilimleme ile konumlara, işletmelere, MVNO'lara vb. atanan farklı dilimlere farklı hizmet kalitesi seviyeleri sağlamak mümkündür. 5G ağlarının ve hizmetlerinin kalitesinin yüksek verimlilikle izlenmesi, 5G hizmetlerinin sağlanması ve sunulmasını garanti etmek için çok önemlidir. Örneğin ağ dilimleme hizmetinde her dilimin farklı performans talepleri olabilir. Hizmetin talep edilen düzeyde sağlanabilmesi için, operatörlerin atanan dilimden beklenen hizmet kalitesini karşılaması gereklidir.

Ultra Güvenilir Düşük Gecikmeli İletişim (URLLC), 5G teknolojisinin diğer temel direklerinden biridir. URLLC, endüstri otomasyonu, bağlantılı arabalar, sağlık hizmetleri vb. gibi çeşitli kullanım yerlerine olanak tanır. URLLC hizmetlerinin operatörler tarafından kullanıma açılma süresi, günümüzün telekomünikasyon pazarının karşı karşıya olduğu şiddetli rekabette çok kritiktir. URLLC hizmetinin hizmet güvencesi, yalnızca URLLC hizmetinin pazara çıkış süresini kısaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hizmet sorunlarının belirlenmesi ve bu sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesini sağlar.

Öte yandan, yeni 5G mimarisi akıllıca yönetilmesi gereken yeni zorluklarla birlikte gelmektedir. 5G ile radyo ve çekirdek ağ mimarisi kökten değişime uğramaktadır. 5G teknolojisi ile tüm çekirdek ağlar sanallaştırılmakta ve ağ tabanlı mimariler hizmet tabanlı mimarilere dönüşmektedir. Eskiden fiziksel sunucularda çalışan ağ elemanları, NFV ve bulut platformlarında çalışan sanal ağ işlevlerine dönüşmektedir.

Kısacası 5G, artan bant genişliği, yüksek hız ve düşük gecikme süresi vaat ederken operatörlerin 5G teknolojisinden maksimum faydayı elde etmek için ağlarının proaktif bakımını yapmaları gerekecektir.

Sanal ağ işlevleri olarak sağlanan probelar ve analitik yazılımlarından oluşan Argela 5G İzleme ve Analitik çözümü, operatörlerin ağ elemanları arasındaki 5G ağ arayüzlerini izlemesine olanak tanır. Ayrıca ağ dilimleme gibi 5G hizmetlerini uçtan uca izlemeye olanak sağlar.

Argela'nın 5G İzleme ve Analitik çözümünü kullanan operatörler, 5G hizmetlerinin kalite ölçümlerini takip etmek, problem/olay tanımlama ve ağ sorunlarını analiz etmek ve çözmek için sorun giderme araçları ile donatılmıştır. Ayrıca, URLLC hizmetlerinin temel performans ölçümlerini izlemek ve URLLC hizmeti sorunlarını zamanında belirlemek ve çözmek için sorun giderme araçları operatörlerin kullanımına sunulmaktadır.

Argela 5G İzleme ve Analitik çözümü AI ve ML teknolojilerinden yaralanarak sunduğu tahminleyici analiz yeteneği ile arızaları oluşmadan tahmin etmeye olanak sağlar.

5G ağının temel mimari özelliklerinden biri, CUPS adı verilen Veri kontrol düzlemi ve Kullanıcı Düzlemi ayrımıdır. Argela çözümü şu anda CUPS hazırdır ve SWG-C, PGW-C ve SGW-U, PGW-U kontrol düzlemlerinin farklı coğrafi konumlarda kurulu olduğu durumlarda kullanıcı düzlemi veri trafiğinin izlenmesine ve işlenmesine olanak tanır. Başka bir deyimle, Argela 5G İzleme ve Analitik Çözümü, kontrol düzleminin SMF tarafından ve kullanıcı düzleminin UPF tarafından işlendiği 5G kullanıcı düzlemi trafiğini izlemeye hazırdır.

Son olarak, operatörlerin müşteri deneyimini ve davranışını tanımlaması ve analiz etmesi önemlidir. Argela, her abone için yüksek kalitede deneyim sağlamak ve bir abonenin yaşadığı hizmet arızası durumunda yapılacak en iyi eylemi belirlemek için Makine Öğrenimi / Derin Öğrenme teknolojilerini kullanan Müşteri Deneyimi İndeksi ve Sonraki En İyi Aksiyon araçlarını sunar.

 

Sanallaştırma ve Argela vProbe

Picture2