VoLTE & VoWIFI Hizmet Güvencesi

Günümüzde mobil veri önem kazansa da çağrı hala önemini korumaktadır. Bir cep telefonu numarası hala bir bireyin veya işletmenin kimliği olarak kabul edilmektedir. Aboneler hala istikrarlı ve güvenilir bir gerçek zamanlı iletişim hizmetine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu, sesin eski SS7 sesinden farklı bir şekil aldığı ve artık farklı bir görünüme sahip olduğu, ancak yine de mobil operatörler için önemli bir hizmet ve gelir kaynağı olduğu anlamına gelmektedir. Dünya çapında daha fazla çağrı geliri elde etmek için mobil operatörler şu anda VoLTE'yi (LTE üzerinden Çağrı) abonelerinin çoğuna sunmak için çalışmaktadır.


Günümüzde mobil veri giderek önem kazansa da çağrı hala bir operatörün verdiği en önemli servislerden biridir. Bir cep telefonu numarası hala bir bireyin veya işletmenin kimliği olarak kabul edilmektedir. Eskisinden de çok istikrarlı ve güvenilir bir gerçek zamanlı iletişim hizmetine ihtiyaç vardır. Bu, çağrının eski SS7 çağrılarından farklı bir şekil aldığı ve artık farklı bir görünüme sahip olduğu, ancak yine de mobil operatörler için önemli bir hizmet ve gelir kaynağı olduğu anlamına gelmektedir. Dünya çapında daha fazla çağrı geliri elde etmek için mobil operatörler şu anda VoLTE'yi (LTE üzerinden Çağrı) abonelerinin çoğuna sunmak için çalışmaktadır.

VoLTE hizmet kalitesini sağlamak için cross-domain görünürlük özelliklerine sahip uçtan uca bir izleme çözümü gereklidir. Böyle bir çözümle, müşteri memnuniyetini garanti etmek ve en üst düzeye çıkarmak için çok önemli olan çağrı kalitesi, cihaz uyumluluğu ve lokasyona özgü performans sorunlarının yanı sıra ağ elemanlarının sağlığı ve diğer ağ elemanları ile etkileşimlerinin performansı yakından izlenmelidir.

Argela VoLTE & VoWI-FI Servis Analitiği, 2G/3G arayüzleri, LTE Access, LTE Core ve IMS uygulamaları arasında uçtan uca, gerçek zamanlı korelasyon gerçekleştirir, gerçek zamanlı çok boyutlu KPI'lar sağlar ve mevcut arayüzler için sınıflandırılmış ilk arıza bilgisiyle ilişkili CDR'ler üretir.

Argela VoLTE & VoWI-FI Servis Analitiği, ağdaki her bir ilgili aktiviteyi izleyerek VoLTE ve VoWI-FI servislerinin tam kontrolünü sağlar. Her VoLTE/VoWI-FI çağrısının ayrıntılarının basitleştirilmiş bir şekilde gözlemlenmesine olanak tanıyan toplanan verileri ilişkilendirir. Sorunlar, çok çeşitli gerçek zamanlı KPI'larla tespit edilir ve kolay ve etkili bir şekilde izole edilir. Sorunların detaylı analizi, detaya inme yetenekleri ve kök neden analizi ile sunulmaktadır.


“Argela VoLTE & VoWI-FI Servis Analitiği, VoLTE ve VoWI-FI hizmeti ile ilgili ayrıntılı bilgileri çıkarır, protokol problarından KPI'ları ve CDR'leri toplar ve bunları uçtan uca korelasyonlu CDR'lere ve KQI’lere dönüştürür (Kayıt, Çağrılar ve SRVCC için (yalnızca VoLTE) ) ve sonunda VoLTE & VoWI-FI hizmetinin kalitesini müşterilerin bakış açısından göstermeye yardımcı olur.”

Argela VoLTE & VoWI-FI Servis Analitiği, LTE Erişim Ağı, WI-FI Erişimi ve IMS Çekirdek Ağı'nı izleyerek VoLTE ve VoWI-FI servislerinin uçtan uca ve çok boyutlu analizini sunar. Ses Kullanıcı Düzlemi kalitesi de RTP/RTCP izleme yoluyla değerlendirilir. Cihaz modeli ve marka bazında kalite analizi ve sıralaması da bu uygulama ile sağlanmaktadır.

IMS-IMS, IMS-to-CS, IMS-to-Local-IMS, IMS-to-Other-IMS ve IMS-to-Other Network dahil olmak üzere olası tüm ara bağlantı türleri için coğrafi konum ve ağ ekipmanı dahil olmak üzere çeşitli bakış açılarından analiz sunulur. Alarmlar üretilir ve operatöre performans düşüşlerin anlık olarak bildirilir.

Argela VoLTE & VoWI-FI Servis Analitiği, VoLTE/VoWiI-FI erişimi, Kayıtlar, Çağrılar ve SRVCC (yalnızca VoLTE) için ayrıntılı analizin yanı sıra sorunlu aramalar, kayıt ve SRVCC prosedürleri için arıza analizi sağlar.

VoLTE/VoWIFI çağrısındaki ses kalitesi analizi, Uplink ve Downlink Ortalama görüş puanı (MOS), paket kaybı ve jitter için istatistiksel ve dağılımsal bilgileri ölçülerek yapılır.

Operatörler, coğrafi konumlar ve ağ ekipmanı için performans ölçümlerine bakmanın ötesinde, cihaz düzeyinde analize uzanan bilgilerden de yararlanabilir. Bu şekilde, belirli işletim sistemlerine, üreticilere veya modellere özgü sorunlar hızla belirlenebilir ve ele alınabilir. Argela VoLTE & VoWI-FI Servis Analitiği, herhangi bir kayıt, çağrı veya diğer VoLTE & VoWI-FI ile ilgili problemler için piyasada bulunan tüm cihaz marka ve modelleri için VoLTE & VoWI-FI servisini analiz etme imkanı sağlar.

Argela VoLTE Whitepaper İndirin ->

Daha fazla bilgi için Argela ekibi ile iletişime geçin: contact@argela.com.tr