Ağ Performans İzleme

Sabit ve kablosuz operatörler için vendor’dan bağımsız, pasif prob tabanlı, sinyalleşme ve veri düzlemi analizi, operasyon destek platformu. Trend analizi yetenekleriyle uçtan uca ilişkilendirilmiş, gerçek zamanlı ve aynı zamanda geçmişe ait verilerin analizi. 2G, 3G, 4G, 5G, CS, PS ve IMS ağlarında tam görünürlük.

Proaktif. Önleyici. Planlı.
Tüm ağlarınızda uçtan uca kapsamlı ağ performansı yönetimi ve optimizasyonunun kilidini açın


Shutterstock 1289954110

Argela Ağ Performans Monitörü, ağ performansı hakkında gerçek zamanlı farkındalık sağlayarak, proaktif ağ yönetimi ve aboneler için optimize edilmiş hizmet sunumuna olanak verir. Zengin ağ analitiği elde etmek ve mükemmel ağ performansı sunmak için eksiksiz bir çözümdür. 2G, 3G, 4G, 5G NSA, IMS veya herhangi bir mobil teknoloji nesli genelinde hizmet performansının eksiksiz bir görünümünü sunar. Tüm prosedürleri ve işlemleri kapsayan ayrıntılı xDR'ler ile zengin sorun giderme ve tanılama araçları sunar.


Erişim ve Çekirdek Ağ için Sanallaştırılmış, Pasif Prob Çözümleri


Picture1

Argela NPM tüm ağı kapsayacak şekilde verileri toplar ve en etkin biçimde ilişkilendirir

Argela NPM, gerçek zamanlı ağ trafiği izleme ,optimize edilmiş ağ kapasitesi kullanımı ve iş süreci verimliliği ve yönetimine olanak sağlayan eksiksiz bir çözümdür. Tüm prosedürleri ve işlemleri kapsayan ayrıntılı XDR verileriyle zengin sorun giderme ve tanıma araçları sunar. Kullanımı kolay bir kullanıcı arayüzü ile ayrıntılı inceleme seçenekleri sunarken, filtreleme özellikleri ile veri sorgulamaya olanak tanıyarak sonuçların ultra hızlı elde edilmesine olanak sağlar.

Ayrıntılı performans, trend ve istatistiksel veriler toplanır ve NOC'da kullanılan ekranlarda anında gerçek zamanlı sunuma olanak sağlar.  Toplanılan veriler zenginleştirilebilir ve harici sistemlerin kullanımı için dışa aktarılabilir.

Performans sapmalarını anında tespit eder ve ilgili kişilere SMS, e-posta ve SNMP yoluyla alarmlar iletir. KPI’ları özelleştirme imkanı sunarak operatörlerin stratejik hedefleri ile uyumlu olmasını sağlar.

Temel Faydalar

 • Argela NPM, tüm ağ tiplerinde tam görünürlük sağlar, operatörlerin ağlarını verimli ve uygun maliyetli bir şekilde yönetebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri gerçek zamanlı olarak sunar.
 • Sorun giderme maliyetini en aza indirir, sorun çözümünü hızlandırır ve ağ genişletme taleplerini karşılamak ve ölçekleme için değerli bilgiler sunar.
 • Argela NPM vendor bağımsız olduğu için, çok vendor’lu ortamlarda farklı vendor’lar arasında oluşabilecek sorun çözümüne yönelik çekişmeleri ortadan kaldırır ve sorunların hızlı bir şekilde belirlenmesi, çözümün hızlandırılması, etkin kaynak optimizasyonu ve planlamasını sağlamak için gerekli  bilgileri sağlar. Argela NPM uçtan uca analiz özelliği sayesinde, darboğazların belirlenmesine ve gelecekteki ağ büyümesi ve optimizasyonu için en iyi nereye yatırım yapılması gerektiğinin anlaşılmasına olanak tanır.
 • Tutarlı ağ performansı ve hizmet kalitesi, Argela NPM’in sağladığı gerçek zamanlı ve geçmişe dayalı performans verileri ile sağlanır.

Gerçek Zamanlı Metrikler ve Kurallar

Kapsamlı ve özelleştirilebilir performans metrikleri, trend analizi yeteneğiyle birlikte hem gerçek zamanlı hem de geçmişe dönük olarak operatörlerin kullanımına sunulur.

Argela NPM, ayrıntılı kurallar tanımlanmasına izin vererek ve bunlara alarm ve uyarı gibi eylemler atamak için araçlar sağlayarak operasyon ve kontrol personelinin hayatını kolaylaştırır.

Sorun Giderme ve Anomali Tespiti

Argela NPM, operatörlere benzeri görülmemiş gerçek zamanlı ağ ve sorun izleme yetenekleri sağlar.

Proaktif yaklaşımı, çoklu protocol desteği, uçtan uca görünürlük için zenginleştirilmiş korelasyonu ve gelişmiş trend analizi mekanizmaları ile ağ sorunlarının erken tespit edilmesini sağlar ve ağlarda oluşan sorunları belirleme ve bunları giderme süresini kısaltır.

5G & Sanal Probe'lar

Argela Ağ Performansı İzleme, yalnızca 2G,3G, 4G ağları ve hizmetleri için değil, aynı zamanda gelişmekte olan 5G ağları için de gerçek zamanlı bilgiler sağlar. ARGELA analitik araçları, CSP'ler 5G NSA ağlarını kullanıma sunarken planlama faaliyetlerinde yardımcı olur ve başarılı bir şekilde kullanıma sunulmasını sağlar. CUPS ve NFV & vEPC teknolojileri, etkin kurulum seçenekleriyle desteklenir.

5G İzleme ve Analitikler

Bir süredir operatörler, abonelerinin yüksek verim ve düşük gecikme beklentilerini daha düşük maliyetle karşılamanın yollarını aramaktadır. Ek olarak, ARPU'lar her yıl azalmakta, bu nedenle operatörler, mobil abonelerin aylık ödemelerine ek olarak yeni gelir akışlarına ihtiyaç duymaktadır.

Internet of Things (IoT) ve özel ağlar, operatörler için yeni gelir kaynaklarından bazılarıdır. Ancak mevcut 3G/4G teknolojileri ile operatörler bu hizmetleri beklenen seviyelerde ve maliyetlerde sağlayamamaktadır. Ayrıca, mevcut 3G/4G ağlarıyla IoT hizmetlerini, özel/kurumsal ağları ve kullanım senaryolarını etkinleştirmek mümkün değildir. 5G, daha yüksek çoklu-Gbps tepe veri hızları, ultra düşük gecikme, daha fazla güvenilirlik, büyük ağ kapasitesi, artırılmış kullanılabilirlik ve daha fazla kullanıcıya daha tek tip bir kullanıcı deneyimi sunmayı vaat ettiğinden, operatörler bu zorlukların üstesinden gelmek için radyo ve çekirdek ağlarını 5G teknolojilerine dönüştürmektedirler.

Ağ dilimleme, 5G ile sunulan en büyük gelişmelerden biridir. Ağ dilimleme ile konumlara, işletmelere, MVNO'lara vb. atanan farklı dilimlere farklı hizmet kalitesi seviyeleri sağlamak mümkündür. 5G ağlarının ve hizmetlerinin kalitesinin yüksek verimlilikle izlenmesi, 5G hizmetlerinin sağlanması ve sunulmasını garanti etmek için çok önemlidir. Örneğin ağ dilimleme hizmetinde her dilimin farklı performans talepleri olabilir. Hizmetin talep edilen düzeyde sağlanabilmesi için, operatörlerin atanan dilimden beklenen hizmet kalitesini karşılaması gereklidir.

Ultra Güvenilir Düşük Gecikmeli İletişim (URLLC), 5G teknolojisinin diğer temel direklerinden biridir. URLLC, endüstri otomasyonu, bağlantılı arabalar, sağlık hizmetleri vb. gibi çeşitli kullanım yerlerine olanak tanır. URLLC hizmetlerinin operatörler tarafından kullanıma açılma süresi, günümüzün telekomünikasyon pazarının karşı karşıya olduğu şiddetli rekabette çok kritiktir. URLLC hizmetinin hizmet güvencesi, yalnızca URLLC hizmetinin pazara çıkış süresini kısaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hizmet sorunlarının belirlenmesi ve bu sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesini sağlar.

Öte yandan, yeni 5G mimarisi akıllıca yönetilmesi gereken yeni zorluklarla birlikte gelmektedir. 5G ile radyo ve çekirdek ağ mimarisi kökten değişime uğramaktadır. 5G teknolojisi ile tüm çekirdek ağlar sanallaştırılmakta ve ağ tabanlı mimariler hizmet tabanlı mimarilere dönüşmektedir. Eskiden fiziksel sunucularda çalışan ağ elemanları, NFV ve bulut platformlarında çalışan sanal ağ işlevlerine dönüşmektedir.

Kısacası 5G, artan bant genişliği, yüksek hız ve düşük gecikme süresi vaat ederken operatörlerin 5G teknolojisinden maksimum faydayı elde etmek için ağlarının proaktif bakımını yapmaları gerekecektir.

Sanal ağ işlevleri olarak sağlanan probelar ve analitik yazılımlarından oluşan Argela 5G İzleme ve Analitik çözümü, operatörlerin ağ elemanları arasındaki 5G ağ arayüzlerini izlemesine olanak tanır. Ayrıca ağ dilimleme gibi 5G hizmetlerini uçtan uca izlemeye olanak sağlar.

Argela'nın 5G İzleme ve Analitik çözümünü kullanan operatörler, 5G hizmetlerinin kalite ölçümlerini takip etmek, problem/olay tanımlama ve ağ sorunlarını analiz etmek ve çözmek için sorun giderme araçları ile donatılmıştır. Ayrıca, URLLC hizmetlerinin temel performans ölçümlerini izlemek ve URLLC hizmeti sorunlarını zamanında belirlemek ve çözmek için sorun giderme araçları operatörlerin kullanımına sunulmaktadır.

Argela 5G İzleme ve Analitik çözümü AI ve ML teknolojilerinden yaralanarak sunduğu tahminleyici analiz yeteneği ile arızaları oluşmadan tahmin etmeye olanak sağlar.

5G ağının temel mimari özelliklerinden biri, CUPS adı verilen Veri kontrol düzlemi ve Kullanıcı Düzlemi ayrımıdır. Argela çözümü şu anda CUPS hazırdır ve SWG-C, PGW-C ve SGW-U, PGW-U kontrol düzlemlerinin farklı coğrafi konumlarda kurulu olduğu durumlarda kullanıcı düzlemi veri trafiğinin izlenmesine ve işlenmesine olanak tanır. Başka bir deyimle, Argela 5G İzleme ve Analitik Çözümü, kontrol düzleminin SMF tarafından ve kullanıcı düzleminin UPF tarafından işlendiği 5G kullanıcı düzlemi trafiğini izlemeye hazırdır.

Son olarak, operatörlerin müşteri deneyimini ve davranışını tanımlaması ve analiz etmesi önemlidir. Argela, her abone için yüksek kalitede deneyim sağlamak ve bir abonenin yaşadığı hizmet arızası durumunda yapılacak en iyi eylemi belirlemek için Makine Öğrenimi / Derin Öğrenme teknolojilerini kullanan Müşteri Deneyimi İndeksi ve Sonraki En İyi Aksiyon araçlarını sunar.

 

Sanallaştırma ve Argela vProbe

Picture2
Argela Ağ Performans İzleme Özellikleri

Argela Ağ Performans İzleme, CSP'lerin ihtiyaç duyduğu gerçek zamanlı ve geçmişe dönük raporlamayı sağlar, mevcut sorunların tanımlanmasına, geçmiş olayların analizine ve gelecekteki zorlukların, ihtiyaçların ve fırsatların tahmin edilmesine olanak tanırken, regulatif kurumların beklentilerinin karşılanmasına yardımcı olur. Optimize edilmiş ağ kapasitesi kullanımı, iş süreci verimliliği ve gerçek zamanlı ağ trafiği yönetimi sağlamak için eksiksiz bir çözümdür. Argela NPM'nin kullanımı kolay kullanıcı arayüzü, gelişmiş ayrıntılı inceleme seçenekleri ve sonuçların ultra hızlı sunumu ile gelişmiş filtreleme ve veri aramayı mümkün kılar. Ayrıntılı performans, trend ve istatistiksel verileri toplar ve Network Operation Center'da (NOC) anında sunum için gerçek zamanlı görüntüleme seçeneği sunar. Veriler zenginleştirilebilir ve harici sistemler için dışa aktarılabilir. SMS ve e-posta yoluyla alarmlar, performans sapmaları için uyarılar yollanır ve kullanıcıların KPI'ları özelleştirmesi ve eşikler belirlemesi, böylece stratejik hedeflerle uyum sağlanmasını sağlar.


Picture4

Argela NPM, çeşitli ağlarda tanımlı her protocol için çoklu probe desteğine sahiptir.

 Erişim ve Çekirdek Ağlar için pasif izleme sağlar

Performans ve Kalite Analizinin Önemli Noktaları:

İzlenen her kaynak ve protokol için kapsamlı önceden tanımlanmış KPI seti, protokol başına yüzlerce KPI

Canlı KPI'lar / sayaçlar (5 saniye, 5 dakika ve saatlik)

Trend Analizi - Gelişmiş trend analizi için haftalık ortalama KPI'lar

Kullanıcı Tanımlı KPI'lar (bileşik ve dinamik)


Argela NPM, Rules olarak adlandırılan tanımlanmış formüllerle bir koşulun oluşumunu gözlemleme olanağı sağlar. Rules, KPI'ları, matematiksel işlemleri ve sabit ve göreli eşiklere sahip koşul kontrollerini içerir. Koşullar oluştuğunda (örneğin SNMP üzerinden Alarm Gönderme, e-posta ya da SMS ile bildirim) Rules tanımına dayalı olarak belirlenmiş eylemler gerçekleştirilir.

Argela NPM, ayrıntılı xDR'ler ve Korelasyon yetenekleri sağlar. İzlenen herhangi bir arabirim için ayrıntılı xDR'ler ve protokol dosyaları, uçtan uca görünürlük ve sorun giderme amaçları için çoklu protokol korelasyonuyla sunulmaktadır. Yüksek performans (yani milyarlarca kayıt üzerinde saniyeler içinde dönen sorgu sonuçları) dağıtılmış mimari ve kısmi yanıt mekanizmaları ile mümkün olmaktadır. xDR'ler, kullanımı kolay NPM kullanıcı arayüzü aracılığıyla kolayca filtrelenir ve analiz edilir. Toplanan veriler - endüstri standardı PCAP formatındadır ve Argela NPM Kullanıcı Arayüzü veya Wireshark gibi herhangi bir protokol analizörü tarafından PDU seviyesinde analiz edilebilir.


Sorun Teşhis ve Çözümleme ve Diğer Gelişmiş Özellikler

 • Çağrı/Mesaj/Oturum izleme
 • XDR görüntüleyici, protokol kod çözücü
 • Detaya inme (KPI'den XDR'ye, XDR'den PCAP'ye)
 • IMSI/IMEI/MSIDN ve Konum Zenginleştirme
 • E2E mesaj takibi ve ilk arıza nedeni tanımlaması için çoklu protokol ve gerçek zamanlı korelasyou (MO/MT Çağrıları ve VoLTE Çağrıları)
 • Şifreli protokolün deşifre edilmesi
 • İlgilenilen ağ kaynaklarını grafik veya tablo formatında görselleştiren, istenen widget'larla özelleştirilebilir kullanıcı sayfaları
Argela Veri Probu

Argela Veri Probu, tüm kullanıcı verilerinin IP trafiğinin gerçek zamanlı, müdahalesiz, pasif izlenmesiyle Internet trafiğinin ve kullanılan uygulamaların analizini sağlar. RTT ve paket kaybı gibi veri trafiği için önemli performans ölçümlerinin yanı sıra doğru bir uygulama sınıflandırması ve tanımlaması sağlar. Argela Data Probe'un yüksek performanslı mimarisi, türünün önde gelen Network Accelerator kartlarıyla bir araya gelerek, modern mobil ve sabit ağların yoğun internet trafiğinin paket kaybı olmadan gerçek zamanlı olarak yakalanmasını ve analizini sağlar. Veri Probe’un güçlü DPI motoru, yeni tanıtılan internet uygulamalarını da sisteme tanımlamak için sık sık güncellenmektedir. Böylece farklı servisler ile sürekli değişen binlerce farklı uygulama doğru bir şekilde sınıflandırılabilir ve tanımlanabilir. Binlerce uygulama, yüzlerce protokol ve protokol tipi ve çok sayıda iyi tanımlanmış uygulama niteliği desteklenmektedir.


Argela Veri probu, kapsamlı KPI seti (TCP, HTTP, protokol başına, uygulama başına, cihaz başına vb.) desteği ve ağın müşteri tarafından algılanan kalitesi hakkında bilgi sağlar. Veri ağından çıkarılan bilgiler, yalnızca ağın kalitesi hakkında değil, aynı zamanda uygulama sağlayıcının performansı hakkında da değerli bilgiler sağlar. Geniş çaplı kullanımı olan sosyal media uygulamalarında yaşanan sorunların ağ bazlı mı yoksa servis sağlayıcı bazlı mı olduğunu saniyeler mertebesinde tesbit edebilir.  Akış XDR'lerinin ilgili sinyalleşme XDR ile korelasyonu, sorun gidermeyi ve hata yalıtımını kolaylaştırır (IMSI, MSIDN, IMEI zenginleştirmeleri aracılığıyla). Ayrıca, 2G, 3G ve 4G kontrol problarıyla kapsamlı entegrasyon, uygulama düzeyinde bile ağın Cell düzeyinde görünürlüğünü sağlar.

Argela Data probları, standart sunucularda çalışır ve yüksek internet trafiğini izlemek için pahalı cihazlar gerektirmez.

Shutterstock 1504342097
Argela NPM Use Cases
Picture6