vRAN

Sanallaştırılmış Radyo Erişim Şebekesi

Mobil veri tüketimi, geleneksel RAN mimarilerinin yönetebileceğinden daha hızlı artmaktadır. Geleneksel RAN mimarileri akıllı değildir ve yerel trafik dalgalanmalarını yönetemezler. Maliyetlidirler, ölçeklenmeleri zordur ve bakımı için yoğun kaynağa ihtiyaç duyarlar. vRAN mimarisi kullanıcı deneyimini ve performansı iyileştirir, maliyetleri düşürür, genişleme ve veri geçiş işlemlerini basitleştirir. Deutsche Telekom AG'nin kuleler işinin CEO'su Bruno Jacobfeuerborn'a göre, geleneksel bir RAN, 5G ağı kurmak için yapılan toplam harcamanın yaklaşık %70'ini oluşturacaktır.

Ric

Argela, RAN Akıllı Kontrolcü konusunda uzmandır ve Open RAN ve 5G'de de öncüdür. Uçtan uca RAN dilimlemede benzersiz uzmanlık ve IP sunmaktadır. Argela 4G ve 5G RIC, beş yıldan fazla süren titiz araştırma ve geliştirme çalışmalarının ardından dünya çapında büyük hizmet sağlayıcılarla halihazırda başarıyla tamamlanmış veya devam etmekte olan çok sayıda kavram kanıtlama denemesi bulunmaktadır.


RIC teknolojisi, erişim şebekesi ve sahalarda ayrıştırılmış ve sanallaştırılmış radyo işlevlerinin akıllı, bulut tabanlı kontrolünü sağlayarak Açık RAN'ın işlevsel hale getirilmesini sağlar. Ayrıca, belirli kullanım durumları için ayrıntılı SLA'leri (Hizmet Seviyesi Anlaşmaları) sağlamak maksatlı çeşitli radyo erişim kaynaklarının ayarlanmasını sağlayan, uçtan uca ağ bölümlemenin önemli bir bileşenidir. Buna ek olarak, RIC, yenilikçi, yapay zeka güdümlü uygulamalar ve hizmetler oluşturmak ve dağıtmak için hem gerçek zamanlı hem de gerçek zamanlı olmayan kullanıcı ve ağ verilerinden yararlanarak radyo alanındaki yeniliklerin önünü açmaktadır. Ayrıca, karbon nötr, karbondan arındırılmış toplumun gerçekleştirilmesi hedefiyle RAN güç tüketimini azaltmak için radyoların iletim gücünü ve temel bant kaynaklarını da kontrol edebilir.

Argela ve Juniper Networks kısa süre önce, Argela'nın alanının uzman kadrosuyla birlikte RIC geliştirmelerinin devamı, Juniper'ın ürün portföyüne entegrasyonu ve Açık RAN konusunda ortak inovasyon için geliştime konusunda anlaşmışlardır. Argela da bu amaçla profesyonel servis hizmeti sağlamaktadır.

Profesyonel servis hizmetleri konusunda daha fazla bilgi için Argela ekibi ile iletişime geçin: contact@argela.com.tr